Vesztegetéssel is próbálkozott a Pilis-Invest ingatlanfejlesztõ szövetkezet – állítja egy képviselő
Dénes Zoltán
Egyre több kérdés merül fel a Pilis-Invest Ingatlanbefektetési és Hasznosító Szövetkezet vezetői által elvégzett piliscsabai ingatlanfejlesztés körül. A szövetkezet egyik vezetője a felvásárolt termőföldek építési telekké nyilvánítása érdekében állítólag a helyi mûszaki iroda vezetőjét is megpróbálta lefizetni.
Felszámolási eljárás indult tavaly a Pilis-Invest Ingatlanbefektetési és Hasznosító Szövetkezet ellen, mivel több mint négyezer befektetőnek nem fizetett vissza mintegy tízmilliárd forintot. A társaság vezetői a fizetésképtelenséget azzal indokolták, hogy mivel az ingatlanszövetkezetek körül kialakult hisztéria nyomán a fix hozamon fizető tagok egyre nagyobb számban vették ki pénzüket a betétek lejárata előtt, a cég fizetésképtelenné vált. Arra, hogy milyen okokból fogyott el a szövetkezet pénze, az egyik jó példa a piliscsabai ingatlanfejlesztési ügylet lehet.
Tallér Károly, a szövetkezet volt elnöke 1999 óta folytatott Piliscsabán különböző ingatlanfejlesztéseket. A Pilis-Invest volt igazgatósági tagjai a községben mintegy száz hektáros mezőgazdasági területet vásároltak meg a szövetkezet pénzéből azzal a feltétellel, hogy az építési telekké nyilvánítás után azt visszaszolgáltatják.
Tallér Károly saját magyarázata szerint ők strómanként vették meg a területet, mert a földtörvény tiltja, hogy termőföld jogi személy tulajdonába kerüljön, ezért előszerződést kötöttek a szövetkezettel, amelyben az állt, hogy átminősítés után annak adják tovább az ingatlant.
Az említett területeken különben a Magdolna-völgyi lakóparkot építették három ütemben. A harmadik ütem egy 18 hektáros szántót érintett, amit Tallér Károly szintén a jelzett módon vásárolt meg.
Az építési területté nyilvánítás érdekében a Pilis-Invest egyik képviselője 2003. december 19-én a mûszaki iroda vezetőjét egymillió forinttal – 50 darab húszezressel – próbálta megvesztegetni, amit egy tolltartóban adott át – jelentette ki lapunknak Gáspár Csaba, a község önkormányzati képviselője.
Az esetre azért derült fény, mert a mûszaki iroda vezetője a kenőpénzt nem fogadta el.
Ugyanakkor nem tudjuk, miként fordulhatott elő az, hogy alig 13 nap alatt a helyi képviselő-testület tudomása és jóváhagyása nélkül sikerült a szántóföldet belterületbe vonni és 144 ingatlanra osztani, amelyből 132-t építési területté, 12-t pedig útnak minősítettek át.
A földhivatal villámgyors eljárása után Tallér Károly az ingatlanokat nem a Pilis-Investnek, hanem az Európa Ingatlan Befektetési Alap Kft.-nek adta el, amely utóbbi 2004 novemberében továbbadta az Eurocorp Ingatlan Kft.-nek.
Az ügyletek tisztázatlansága miatt Piliscsaba önkormányzata egy ad hoc bizottságot alakított, hogy feltárja, szabályosan járt-e el az önkormányzat, illetve a polgármesteri hivatal.
A bizottság elnöke, Gáspár Csaba lapunknak elmondta: nyilvánvaló, hogy az építésügyi hatóság, illetve a földhivatal is szabálytalanul járt el, mivel a telekalakítás vázrajzát az önkormányzat nem záradékolta (vagyis nem fogadta el), és több szakhatósági engedély is hiányzott. Ennek ellenére az építésügyi szakhatóság vezetője az engedélyt kiadta, s a földhivatal a változtatást bejegyezte.
Gáspár Csaba azt is elmondta, hogy a Pilis-Invest szövetkezet 1999 óta foglalkozik ingatlanfejlesztéssel Piliscsabán, időközben a képviselő-testületek a szövetkezet elnökével együttmûködési szerződést kötöttek.
Eszerint egy-egy helyi terület fejlesztéséhez, építési telekké minősítéséhez, felparcellázásához csak akkor járulnak hozzá, ha az ingatlanfejlesztések következtében növekvő lakosságszám miatt szükségessé váló intézményi infrastruktúrabővítéshez közérdekû felajánlásokkal járulnak hozzá az elnök vezetése alatt álló különböző cégek.
E megállapodás egy részét a szövetkezet nem tartotta be, emiatt a piliscsabai önkormányzatnak mintegy százmilliós nagyságrendû kára keletkezett – tette hozzá Gáspár Csaba. A képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy az említett terület jelenlegi értéke elérheti az egymilliárd forintot, vagyis körülbelül ekkor öszszeggel lehetett volna nagyobb a Pilis-Invest Szövetkezet vagyona.
Magyar Nemzet >>>> 2005. március 4. (13. oldal)